Czyszczenie filtra powietrza w John Deere

Jeśli wymieniamy już filtry w naszym traktorze John Deere, powinniśmy zajrzeć także do filtra powietrza. Jest on bardzo istotny dla pracy ciągnika, ponieważ nie pozwala zanieczyszczeniom przenikać do komory spalania, a jednocześnie powinien nie stwarzać oporów dla powietrza, by silnik pracował z pełną mocą.

Czy trzeba wymieniać?

Zacznijmy od tego, że filtry powietrza w ciągnikach rolniczych nie przypominają tych montowanych w samochodach osobowych czy nawet ciężarówkach. Są to tak zwane filtry cyklonowe, czyli niewielkie zbiorniki, na dnie których znajduje się lustro oleju, a powietrze jest tak przepuszczane, że wpada w silny ruch wirowy. Również filtr powietrza cena (https://www.motofan.com.pl/katalogi/filtry/11/filtry-powietrza) jest rozwiązany w taki sposób. Dzięki temu cząsteczki, które mają zostać odfiltrowane są odrzucane na boki zbiornika, a następnie siłą grawitacji opadają na dno, gdzie przywierają do gęstego oleju. Olej ten oczywiście nie ma nic wspólnego z olejem w silniku.

Jak oczyścić filtr?

Filtr powietrza w zasadzie jest bezobsługowy przez większość czasu, jednak trzeba pamiętać, że trzeba regularnie sprawdzać czy ilość oleju jest wystarczająca, a także czy ilość zanieczyszczeń nie pokryła już całej tafli. Jeśli tak się stanie, filtr po prostu przestanie działać, a piasek i kurz zostaną zaciągnięte bezpośrednio do silnika, rysując gładzie cylindrów. Filtr powietrza John Deere powinniśmy czyścić poprzez wyjęcie zbiornika, wylanie starego oleju, usunięcie pozostałych zanieczyszczeń, ponowny montaż i wlanie nowego oleju. Oczywiście może to być zużyty olej silnikowy, ważne by jego stan był prawidłowy.

Jak widzimy, filtry powietrza w ciągnikach rolniczych są inne niż w większości pojazdów, a to dlatego, że ciągniki pracują w ogromnym zapyleniu. Tradycyjny filtr papierowy bądź z bibuły wystarczyłby zaledwie na kilka godzin pracy i trzeba byłoby go wymieniać. Dzięki filtrom cyklonowym wystarczy filtr wyczyścić raz na kilka miesięcy.

 

Autor zdjęcia: pixabay.com